YÜKLENİYOR...

Uzaktan Eğitimde Sınav Nasıl Yapılır?

Uzaktan Eğitimde Sınav Nasıl Yapılır?

Eğitim kurumlarının uzaktan eğitim sürecinde sınavları online bir şekilde yapabiliyor olması gerekmektedir. Online sınavlar eğitim kurumlarının kullandıkları uzaktan eğitim programlarının yeteneklerine göre değişik şekillerde yapılabilir.

PHI Corporate LMS uzaktan eğitim sistem eğitim kurumlarının çevirim içi sınavlar yapabilmesi için özel modüller tasarladı. İlk olarak sınav yapılabilmesi için sistemde bulunan soru bankasına sınavda sorulacak soruların girilmesi gerekiyor. Soru bankasına birkaç ayrı şekilde soru girilebiliyor.

Sorular tek tek girilebilir. Soru girilecek dersi seçip sonrasında sorunun hangi konuya bağlı olduğunun seçilmesi gerekiyor. Daha sonra soru tipi belirleniyor. Yazılı soru, sesli soru, görsel içeren soru veya videolu soru gibi alternatif soru tiplerinden biri belirledikten sonra bir de cevap türünü seçmek gerekiyor. Çoktan seçmeli, tek cevap, dosya yükleme, sıralama, boşluk doldurma gibi birçok ayrı seçenekten birini seçmek gerekiyor. Son olarak sorunun zorluk seviyesi belirleniyor ve soru sisteme kaydediliyor. Soru girmek için bir diğer yöntem, elinizde bulunan Excel formatındaki soruları tek bir seferde sisteme yüklemek.

Sistem elinizdeki PDF formatındaki dosyalardan da faydalanabilmenizi sağlıyor. PDF Dosyalarınızı sisteme yükleyebiliyorsunuz. Tarama yöntemi ile dosyaların üstünden istediğiniz alanları seçip sisteme otomatik olarak soru atanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Online sınav yapabilmek için sisteme soru tanımlama işlemini tamamlamanız gerekiyor. Sorular ders konularına bağlı bir şekilde sisteme tanımlandıktan sonra her dersin kendi öğretmeni kendi panelinden sınav oluşturma seçeneğini kullanarak online sınav oluşturabiliyor. Öğretmenin yapması gereken tek işlem kendi dersi ve sınav konusu ile ilgili seçimleri yapmak ve açılan soru listelerinden sormak istediği soruları puan vererek sınava eklemek. Sınavın hangi tarih ve saate yapılacağını belirledikten sonra kaydederek online sınavı oluşturulmuş oluyor. Sınav kimlere yapılacaksa tüm ilgili kişiler artık kendi takvimlerinde bu sınavı görecekler ve sınav tarihi geldiğinde sınavı rahatlıkla açıp online sınavlarını yapabilecekler.

Sistem soruları iki ayrı şekilde sormanıza olanak tanıyor.

İlk olarak listeden dersi, konuyu ve zorluk seviyesini seçerek tüm öğrencilere aynı soruları sorabiliyorsunuz. Seçilerek sorulan sorular tüm öğrencilere sorulacaktır. İkinci olarak online sınav sorularını “rastgele sorular” seçeneği ile sorabilirsiniz. Sınavın konusunu seçip sorulacak soruların zorluk seviyesini belirtmeniz yeterli. Sistem otomatik olarak seçtiğiniz zorluk seviyesinde ve seçtiğiniz konu ile ilgili sistemdeki tüm soruları öğrenci sayısına dağıtarak soracaktır. Bu yöntemle sistemde yeterli sayıda soru varsa tüm öğrencilere aynı zorluk seviyesinde değişik soru sorabileceksiniz.


İletişim