YÜKLENİYOR...

İnsan kaynakları süreçlerinde LMS’ in faydası ve yapay zeka etkisi

İnsan kaynakları süreçlerinde LMS’ in faydası ve yapay zeka etkisi

Yapay zeka bir çok yerde devreye giriyor. Yapay zeka tüm bireyleri ayrı ayrı takip ediyor, ayrı ayrı raporluyor. Kişilerin hangi eğitimleri aldığını, hangi testleri yaptığını, hangi konularda başarılı hangi konularda başarısız olduğunu takip ediyor. Hatta daha da derine inip hangi sorulara doğru veya yanlış cevap verdiğini, hangi konuları çalıştıktan sonra yanlış cevabı doğruya çevirebildiğini takip ediyor. Bu ve bunun gibi birçok konuyu analiz ederek zaman içinde eğitimi alan kişilerin gelişimine odaklanarak kişiye özel bir çalıma programı oluşturuyor.

İnsan kaynakları departmanı LMS’den nasıl faydalanır?

Çalışanları işe alma, eğitme, değerlendirme ve seviye belirleme işleri insan kaynakları çalışanlarının en çok efor sarf ettikleri işler arasında yer almaktadır. Tüm bu süreçler insan kaynakları ekibi tarafından manuel olarak yapılıyor. İK çalışanları bu yüzden çok fazla evrak ve doküman işi ile uğraşıyor ve işlerin tamamlanma süreleri çok uzun zaman alıyor.

Kurumunuz için bir LMS yatırımı yapsanız, İnsan kaynakları departmanı tüm eğitimleri, değerlendirme testlerini ve değerlendirme kriterlerini bir kereliğine standardize etse ve sisteme tanımlasa, işe alım sürecinden başlayarak iş başı eğitimlerine kadar tüm süreçler için eğitimler ve ölçme değerlendirme içerikleri oluştursa daha iyi olmaz mı? Sisteme bu içerikleri bir kereliğine girdikten sonra bütün eğitim süreçlerinin ne kadar organize ve hızlı ilerleyeceğini siz de göreceksiniz. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra her seviyedeki çalışan için o seviyeye özel eğitimler oluşturmanız ve çalışanlara oluşturmuş olduğunuz eğitim paketlerini atamanız çok kolay olacak. Hangi çalışan hangi eğitimi almış, hangi eğitimde ne kadar başarı sağlamış, hangi sınavlarda daha başarılı olmuş hangi alanlarda hala eksiği var gibi tüm değerlendirme verilerini tek bir sistem üstünden en detaylı şekilde takip edebileceksiniz. Nihai olarak bu değerlendirmeler size şirketin hangi alanlarda başarılı hangi alanlarda eksikleri var gibi raporlar verecek ve insan kaynakları ekibi nereye müdahale etmesi gerektiğini çok daha iyi bilecek.

Performans Değerlendirme

Performans değerlendirme ve maaş zamları da insan kaynakları departmanı için zorlu süreçlerden biridir. Bu süreçler birçok doküman ve değerlendirme analizi demektir. Performans değerlendirme süreçleri birçok durumda kişiye yapılacak maaş artışı ile de doğru orantılıdır. Maaş zamlarında adaletli olabilmek bu departman için oldukça can alıcı bir konudur. Bu işler artık bir sistem kullanarak çok daha basit bir hale geliyor. Performans değerlendirme işini kriterlere bağlayıp sistemli bir şekilde bir LMS verilerine bağlamak süreçleri çok adil ve ölçülebilir bir hale getirecektir.

Seviye Belirlemek Artık Çok daha Adil ve Kolay

Seviye belirlemek, adil zam artışı yapmak, çalışanları becerileri ve çabaları ile doğru orantılı olarak değerlendirmek ekibinizi için oldukça motive edici olacaktır. Bunu sağlayabilmenin en doğru yolu bir sistem kullanmaktır. LMS sistemi tüm kişileri ayrı ayrı değerlendirir, kişi bazlı raporlar oluşturur ve kişi bazlı gelişim önerileri sunar. PHI Corporate LMS’in gelişmiş raporlama sistemi sayesinde hangi çalışan hangi eğitimi ne kadar almış, hangi eğitimde başarılı hangi eğitimde başarısız olmuş, hangi konularda gelişime ihtiyacı var gibi tüm verilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Değerlendirmeyi doğru ve adil yapmak artık tamamen sizin ellerinizde.

İnsan kaynakları ve eğitim departmanları LMS sayesinde çok daha organize ve verimli olacak.

Hızlı ve kaliteli eğitimler verebilmenin, verilen eğitimlerin zaman ve mekan bağımsız olabilmesinin ve hatta tüm bu işlemleri çok daha düşük bütçeler ile organize edebilmenin firma için sağlayacağı katkı muhakkak ki çok büyük olacaktır. İyi kurgulanmış bir LMS ile, klasik yöntemlerle eğitime harcanan zaman çok daha az olacak, bütçe çok ciddi miktarlarda düşecek ve eğitim kalitesi standardize edildiği için personel çok daha hızlı bir şekilde verimli hale gelecek. Tüm süreçler için eğitimi standardize edip tüm çalışanlara aynı kalitede eğitim aldırabilmeyi ve ekibi istenilen kaliteye en kısa sürede ulaştırabilmeyi kim istemez?

İster hazır eğitim dokümanlarınızdan faydalanın, isterseniz de sunumlarınızı sistem içinde hazırlayın

Phi Corporate LMS her iki yöntemi de destekliyor. Elinizde hazır eğitim dokümanları varsa sisteme yükleyin. Yüklediğiniz dokümanları ister online eğitim olarak kullanıcılara atayın, isterseniz de online canlı eğitim özelliği sayesinde katılımcılara eğitim verin. Sisteme dilediğiniz kadar eğitmen tanımlayabilir, tanımladığınız eğitmenlere içerik hazırlama yetkisi verebilirsiniz. Sistem Pdf, Power Point, Word, Excel, Görsel, Video gibi tüm formatları destekler. Vereceğiniz eğitim ile ilgili daha önceden hazırladığınız bir sunum dosyası yoksa hiç problem değil, sistem içinde bulunan eğitim içeriği hazırlama alanından faydalanarak dilediğiniz gibi konu anlatım dosyaları hazırlayabilirsiniz.

PHI Corporate LMS sistemini rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri sistem içinde sunum hazırlama özelliğinin olmasıdır. Sistemde eğitim içeriği ve sunum hazırlamak için çok basit ara yüzlü bir yapı vardır ve hiç bu işlerden anlamıyorum diyen bir kişi bile çok kısa bir zaman içinde bu alanı kullanarak eğitim sunumu hazırlayabilir.

Bir LMS sistemi ile tüm kademelerdeki çalışanlarınıza ayrı eğitimler düzenleyebilirsiniz. Yönetici adaylarınıza Zaman Yönetimi, Strateji Eğitimi, Liderlik Eğitimi gibi eğitimler tanımlarken dönemsel çalışanlarınıza giriş seviyesi ingilizce eğitimi, telefonla iletişim becerileri gibi eğitimler aldırabilirsiniz.


İletişim